Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co udělat, abychom měli svého psa či fenu chovné?

Vyznat se v podmínkách chovnocti je poměrně složité, takže zde je jednoduchý itinerář:

1. Přihlašte se na národní nebo mezinárodní výstavu, až bude vašemu kooikříkovi aspoň 12až 18 měsíců a  nejméně třikrát musíte dostat známku nejhůř velmi dobrou. Zrovna požádejte vašeho rozhodčího o změření výšky a posouzení stavu chrupu a o  zapsání obou udajů do PP.

2. Dejte mu(jí) vyšetřit oči u MVDr. Beránka v Pardubicích - jezdí i do Prahy a na oči je nejlepší. Oči se pouze vykapou a prohlédnou.

3. Zajeďte na vyšetření luxace pately - dělá se to posouzením v pohybu a manuálně, uspávání a RTG není potřeba. Pověřené veterináře naleznete na stránkách www.kvl.cz .

4. Nechte odebrat plnou nesrážlivou krev do plastové zkumavky EDTA, zabalte do dvou nepropustných obalů, kelímku či igelitu a bublinkové obálky a pošlete do laboratoře v Utrechtu na vyšetření DNA VWD a EMN spolu s průvodním listem. Formulář mohu zaslat na email.

5. Obraťte se na poradkyni chovu, v současné době ji dělám já. Po telefonické dohodě mi zašlete originály a kopie všech vyšetření a originál  i kopii PP, abych vám tam mohla zapsat - chovný pes(á fena), data a výsledky všech vyšetření a přidělit vašemu chovnému jedinci číslo, ve kterém je zapsáno, kolikátý uchovněný pes či fena to je a ve kterém roce byl zařazen do chovu. Moje adresa:

Markéta Grešíková, Teplická 134/135, 40502 Děčín VIII

mobil: 604 487 597, email : kooiker@seznam.cz

6.Pro feny: Vyberte si pejsky. Holandské najdete na  www.kooikerhondje.info , německé na www.kooikerhome.de  , finské na www.kooikerhondje.fi  a poté mi pošlete odkaz nebo rodokmen vybraného psa. Pomocí Zooeasy zkontrolujeme příbuznost s vaší fenkou a pokud to vypadá rozumně, pošlete si žádost o krycí list. Kopie PP, dokumentů o zdraví psa, případně výsledků výstav přiložte k žádosti a dvě kopie ode všeho si ponechte. Doporučuji vybrat si dva psy, jednoho hlavního a druhého náhradníka, kdyby se něco zkomplikovalo. Do krycího listu je možné uvést oba.

Pro  psy: Předvádějte se na výstavách, inzerujte a nabízejte zatím hlavně v zahraničí, až se vám nějaká dáma ozve.

Tak to je asi vše, podrobnosti o zdraví, věku a vůbec najdete v podmínkách chovnosti.